شماره مطلب : 44744
زمان انتشار : 92/6/2 - 09:30

توصیه‌های بهداشتی برای حاجیان بیت‌الله‌الحرام

تراز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم ‌پزشکی رفسنجان گفت: طغیان همه‌گیری کوروناویروس در خاورمیانه برای نخستین ‌بار در سال 2012 آغاز شد و تاکنون در 9 کشور گزارش شده است.

به گزارش تراز به نقل از فارس، احمد جمالی‌زاده امروز اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی توصیه‌هایی برای مسئولان بهداشتی کشورها دارد که بیان می‌کند چه افرادی برای سفر حج تمتع و عمره در ماه‌های آینده انتخاب شوند و همچنین حاوی راهنمایی در ارتباط با کشف و نحوه برخورد و رسیدگی با زائران بیمار است.
 
وی گفت: طغیان همه‌گیری کوروناویروس در خاورمیانه برای نخستین‌بار در سال 2012 آغاز شد و تاکنون در 9 کشور گزارش شده است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان افزود: استفاده از تمام امکانات و رسانه‌های موثر برای اطلاع‌رسانی در زمینه بیماری و تهدیدات ناشی از این ویروس جدید، قبل از آغاز سفر حج، حین سفر و بعد از پایان سفر حج به همه گروه‌های مهم از جمله زائران، کارشناسان امر سلامت جامعه، اعضای تیم درمانی مسئول مراقبت و درمان از زائران بیمار و آژانس‌های مسافرتی و جابه‌جایی زائران در معرض خطر امری حیاتی و مهم است.
 
جمالی‌زاده تصریح کرد: افرادی که به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری مزمن ریه و نقص ایمنی بدن مبتلا هستند، احتمال ابتلا به بیماری‌ها در دوران سفر حج از جمله کوروناویروس جدید در آن‌ها افزایش می‌یابد که بهتر است زائران بیمار قبل از سفر، توسط پزشک ویزیت شوند و آمادگی آن‌ها برای سفر حج امسال توسط پزشک معتمد تایید شود.
 
وی تاکید کرد: شست‌وشوی دست با آب و صابون و به دفعات، مدنظر قرار دادن سلامت غذای مصرفی حین مسافرت، پرهیز از خوردن گوشت نیم‌پز و غذاهایی که در شرایط غیر بهداشتی طبخ و توزیع شده باشد و شستن میوه‌ها و سبزیجات قبل از خوردن از مواردی است که خطر ابتلا به این ویروس را کاهش می‌دهد.
 
جمالی‌زاده گفت: کادر پزشکی که همراه زائران اعزام می‌شود باید آخرین دستورالعمل‌ها و اطلاعات پیرامون کوروناویروس جدید را در اختیار داشته و به آن‌ها آگاه باشد.
 
وی با بیان این‌که باید زائران بیماری خود را به پزشکان اعزام شده به همراه گروه یا مرکز خدمات بهداشت درمانی اطلاع دهند، عنوان کرد: زائران تماس‌های خود با سایر افراد را به حداقل برسانند تا از بیمار شدن دیگران جلوگیری شود و هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانند.
 
این مسئول دانشگاه علوم ‌پزشکی رفسنجان از زائرانی که از سفر حج باز می‌گردند، خواست در صورت مشاهده هرگونه علائم تب و سرفه طی دو هفته اولیه بازگشت به صورت خوداظهاری مراتب را به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت و درمان منطقه خود اطلاع دهند.
 
وی افزود: افرادی که با زائر بیمار مبتلا به بیماری تنفسی قابل تماس نزدیک یعنی روبوسی، دست دادن، صحبت در فاصله کمتر از یک متر داشته‌اند و سپس به بیماری تنفسی علامت‌دار مبتلا شده‌اند باید به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی اطلاع دهند.
 
جمالی‌زاده در زمینه اقدامات لازم در مبادی ورودی‌ها و مرزها و هنگام جابه‌جایی گفت: سازمان بهداشت جهانی توصیه به انجام اقدامات غربالگری در مبادی ورودی نمی‌کند و در حال حاضر منع مسافرت و تجارت به کشورهای دارای بیماران قطعی مبتلا به کوروناویروس جدید اعلام نشده است.
 
وی خاطرنشان کرد: این ویروس از گروه سرماخوردگی معمولی و دارای علائم سرفه، تب شدید است که به سلول‌های دستگاه تنفس آسیب رسانده و تا ریه‌ها پیش می‌رود و مانع تنفس در سلول‌های بدن می‌شود.
 
جمالی‌زاده اظهار داشت: هم‌اکنون مسئولان بهداشتی در سراسر دنیا این ویروس جدید را که با عامل بیماری سارس هم خانواده است و نرخ مرگ و میر حاصل از ابتلا بالا است را زیرنظر دارند.
 
وی گفت: این خطر جدی، کشورهای امارات متحده عربی، اردن، قطر و عربستان سعودی را دچار کرده و در کشورهای فرانسه و آلمان و انگلیس نیز گزارش شده است و از 49 نفر آمار جهانی مبتلا به این ویروس 27 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

منبع: فارس

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار