شماره مطلب : 45096
زمان انتشار : 92/6/4 - 09:29
مدیر یک موسسه ثبت شرکت در گفت و گو با تراز:

چگونه برند خود را ثبت کنیم/مواد غذایی ها بالاترین آمار ثبت برند را دارند

تراز: واحدهای تولیدی بیشترین رغبت را به ثبت نام تجاری نشان می دهند که در میان آنها نیز مواد غذایی با 60 درصد در رتبه اول قرار دارد .

میر جمالی مدیر یک موسسه ثبت شرکت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی تراز با بیان اینکه ثبت برند و یا همان نام تجاری در میان واحدهای تجاری، خدماتی، بازرگانی و تولیدی در حال حاضر از رونق خوبی برخوردار است گفت: واحدهای تولیدی بیشترین رغبت را به ثبت نام تجاری نشان می دهند که در میان آنها نیز مواد غذایی با 60 درصد در رتبه اول قرار دارند و بعد از ان به ترتیب پوشاک،محصولات سلولزی، پوشاک و نانو قرار دارد.

وی در ادامه افزود:در حال حاضر صاحبان مشاغل و یا خدمات با حداقل یک میلیون و 600 هزار تومان و طی کردن پروسه 3 ماهه می توانند برای واحد تجاری و یا محصول تولیدی خود نام تجاری ثبت کنند.

جمالی در ادامه اظهار داشت: ثبت علامت تجاری(برند/مارک) در ایران در اداره علامت تجاری(در تهران) انجام می شود که برای ثبت علامت تجاری یک تولید کننده باید کلیه مدارک لازم قانونی را داشته تا با رعایت کامل مقررات مراحل قانونی ثبت آن طی شود.   وی مدارک لازم برای ثبت نام تجاری یا برند را شامل تکمیل دونسخه اظهارنامه علامت، مدارك مثبت هويت متقاضي که برای اشخاص حقیقی کپی شناسنامه و کپی کارت ملی و برای اشخاص حقوقی آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء می باشد دانست و گفت: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

جمالی در ادامه به نمونه علامت تجاری اشاره کرد و گفت:10نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی(حداکثر درابعاد 10×10 سانتی متر) ودرصورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند نیز از مدارک لازم برای ثبت یک نام تجاری و برند است.

وی همچنین گفت: متقاضی این نام و یا لوگو باید مدارکی مانند جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و ... دال بر فعالیت در رشته مربوط را ارایه دهد.

این کارشناس در ادامه افزود: مالک علامت ثبت شده میتواند علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند و یا شخصی که مرتکب عملی گردد که عادتا منتهی به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت علامت گردد در دادگاه اقامه دعوی نماید.

وی مدت اعتبار ثبت علامت تجاری را 10 سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه به ثبت دانست و گفت:این مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی10 ساله با پرداخت هزینه مقرر قابل تمدید است.

جمالی گفت:درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

وی در ادامه افزود:از آنجا که اکثر نامهای و حتی اسامی روان لاتین توسط اشخاص و یا شرکتها قبلا به ثبت رسیده متقاضی می تواند در سایت هایی که نام تجاری که قبلا توسط مالکین آنها به ثبت رسیده و در معرض فروش قرار گرفنه انتخاب و خریداری نمایید.

دیدگاه ها

ناشناس   |   ج, 02/05/1393 - 13:17
با سلام میخواستم بدونم میتونیم یک نوع شیرینی که خودمون درست میکنیم به ثبت برسونیم اگر امکان دارد چگونه و به چه صورت ؟ممنون منتظر جواب هستم

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار