شماره مطلب : 46713
زمان انتشار : 92/6/15 - 23:59
رئیس سابق دانشکده اقتصاد علامه در گفتگو با تراز :

نقش تحریمها در زندگی و معیشت مردم

تراز: شاید این روزها از خود بپرسیم حالا که رئیس جمهور کشور پس از 8سال تغییر کرده او چه برنامه ای برای اقتصاد ایران خواهد داشت؟ایا رویه قبلی ادامه خواهد یافت؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند تیم اقتصادی روحانی به شدت در حال پیگیری کاهش تحریمها است و اغلب برنامه های اقتصادی را منوط به کاهش شدت تحریمها و رفع موانع دانسته اند ! اما حال سوال این است اگر تحریمها کاهش نیافت چه باید کرد؟آیا باید دست روی دست گذاشت و منتظر کاهش تحریمها بود؟ پایگاه خبری –تحلیلی تراز برای پاسخ به این سوالات به سراغ دکتر رضا مقدس رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه رفته و از اوپرسیده آیا رفتار دولت روحانی را در شرایط کنونی میپذیرید؟

آقای دکتر همان طور که مستحضر هستید دولت آقای روحانی چند هفته ای است که فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده و مهم ترین دغدغه خود را طبق گفته های خود ، چالشهای اقتصادی کشور اعلام کرده است . به نظر شما در حال حاضر مهم ترین چالش های اقتصادی کشور چه مواردی است؟
التهابات ارزی و یا بهتر است بگویم بحران ارزی امروز اقتصاد ایران شاید مهم ترین چالش سیاسی –اقتصادی دولت آقای روحانی است . پس از آن بحران بیکاری و روند افزایشی بیکاران در جامعه ایران دومین چالش دولت و تیم اقتصادی رئیس جمهور جدید است . از طرف دیگر تورم و کاهش قدرت خرید خانوارهای ایرانی نیز سومین چالش آقای روحانی است . همان طور که شما هم در سوالتان گفتید دولت آقای روحانی طبق گفته های قبلی و وعده های قبل از انتخابات قول داده معیشت و اوضاع اقتصادی کشور و خانوارهای ایرانی را سر و سامان دهد . بنابراین بدون شک رفتارهایی خواهد کرد که هدف اصلی اش سامان اقتصاد باشد .

تحلیل تان از برنامه های رئیس جمهور چیست؟
تحلیل من این است که اگراین گونه پیش برود ایشان به سختی می تواند بر مشکلات اقتصادی پیروز شود.

چرا؟
مهم ترین دلیلش این است که بنده در روزهای اخیر میبینم اغلب دولتمردان در کنار برنامه های اقتصادی سخن از بهبود در وضعیت سیاست خارجی و شرایط سیاسی و بین المللی میدهند . منظورم این است که اغلب برنامه های اقتصادی دولت محترم منوط به ابعاد و نتیجه رفتارهای بین المللی دارد . به نظر من این مسله کاملا اشتباه است . ما نباید در این دام بیفتیم . دولت باید برای بهبود اوضاع اقتصادی برنامه اقتصادی بدهد نه برنامه سیاسی ! متاسفانه آنچه اکنون در اظهارات ، سخنرانی ها و گفتگوهای مسولان محترم دولتی میشنوم این است که ما برنامه کوتاه مدت و میان مدت برای کاهش تحریم ها داریم . یعنی اغلب برنامه های اقتصادی خود را منوط به نتیجه تحریمها میدانند که این کاملا یک اشتباه است.

منظورتان چیست؟ یعنی شما معتقدید تحریمها در زندگی و معیشت مردم اثر چندانی ندارد؟
من این را نمیگویم ؛ بنده معتقدم دولت باید برنامه اقتصادی برای کشور داشته باشد . اینکه دولت محترم فکر کند با کاهش تحریمها اوضاع معیشتی مردم بهتر خواهد شد درست نیست. شما فرض کنید تحریمها حالا حالاها کاهش نیافت ؛ به نظر شما چه باید کرد؟ اینکه ما فقط فکر و خیالمان کاهش تحریمها باشد اصلا منطقی نیست . دولتمردان جدید باید بروند سراغ اقتصاد مقاومتی .

حضرتعالی چند درصد از مشکلات کنونی و گذشته کشور را ناشی از تحریمها و چند درصد را ناشی از مدیریت کشور میدانید؟
تحلیل من این است نقش تحریمها در وضعیت اقتصادی کشور شاید حتی کمتراز20 درصد هم باشد. این مدیریت است که در اداره کشور خیلی مهم است .

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار