شماره مطلب : 48413
زمان انتشار : 92/6/27 - 07:16
رابطه رشد اقتصادی کشورها و آلودگی محیط‌ زیست

بررسی منحنی کوزنتس زیست‌محیطی جهان +نمودار

تراز: در بررسی انجام شده، نسخه زیست محیطی از منحنی کوزنتس در سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته‌است.

به گزارش تراز منحنی کوزنتس زیست‌محیطی ،که یک رابطه بین آلودگی و درآمد است، تعمیمی جالب در مورد شیوه تاثیر انتقال یک کشور از فقر به سوی رفاه نسبی روی تغییرات کیفیت محیط زیست به شمار می‌رود.
این منحنی پیش‌بینی می‌کند که با افزایش درآمد یک کشور در مسیر توسعه، ابتدا آلودگی‌های محیط زیست افزایش می‌یابد، لیکن‌ با افزایش درآمد سرانه به میزان کافی، آلودگی‌ها شروع به کاهش می‌کنند.

به تصور عموم افراد رشد اقتصادی برای تنوع زیستی مضر است.
در مراحل اولیه رشد یک کشور، جمعیت انسانی به شدت افزایش می‌یابد، زیستگاه‌های طبیعی با کاهش روبه‌رو شده و آلودگی افزایش می‌یابد.اما زمانی که کشورها کمی رشد کرده و به درآمد متوسط نزدیک می‌شوند، این مسائل به چند دلیل شروع به تغییر می‌کنند:

- برخی از اثرات رشد (مانند سیستم‌های فاضلاب و محدودیت در آزادی کارخانجات آلوده) به گزینه‌های دیگر و افراد سود می‌رسانند.

- نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا می‌کند.

- مردم دولت را وادار به تمیز کردن محیط‌زیست کرده و دولت نیز بهتر کار می‌کند.

این نمودار پراکندگی که با استفاده از تغییرات مناطق جنگلی به عنوان یک عامل برای بررسی سلامت تنوع زیستی رسم شده‌است، اثر رفاه را در کشورهای مختلف نمایش می‌دهد.
کشورهای فقیرتر در حال نابودی جنگل‌ها هستند، در حالی که کشورهای ثروتمندتر سعی در کاشت بیشتر جنگل‌ها دارند.


همانطور که در جدول و نمودار مربوط به خاورمیانه که در زبر نمایش داده‌شد، قابل مشاهده‌ است مشخص می‌شود که توگو در میان کشورهای خاورمیانه و آفریقایی منفی‌ترین تغییر در مناطق جنگلی را با 58 درصد تغییر منفی، داشته‌است.
بیشترین تغییر مثبت را نیز کویت با تغییر 100 درصدی به نام خود کرده‌است.
خاورمیانه حداقل و حداکثر تغییرات در کل جهان را نیز در این بازه مورد بررسی با دو کشور توگو و کویت به نام خود کرده‌است.

در نمودار کلی زیر مشهود است که کشورهای مختلف در سراسر جهان و از بخش‌های مختلف جهان، بیشتر در منطقه رشد منفی و یا نزدیک صفر قرار دارند و فشردگی نمودار در قسمت رشد مثبت کمتر می‌باشد.

اکثریت کشورهای اروپایی در منطقه رشد مثبت قرار گرفته‌اند.

بیشتر کشورهای آسیایی در منطقه تغییرات صفر و منفی قرار دارند.

دو کشور آمریکا و کانادا که از بخش آمریکای شمالی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، با تغییرات به ترتیب 2.6 درصد و صفر در نواحی نزدیک به صفر نمودار قرار دارند.

بیشتر کشورهای آمریکای لاتین در منطقه منفی نمودار قرار دارند.در میان کشورهای مورد بررسی، هندوراس با تغییرات منفی 36.2 درصدی دارای بدترین رشد و اروگوئه با رشد مثبت 89.6 درصدی بهترین تغییرات آمریکای لاتین را به خود اختصاص داده‌اند.

در ناحیه اقیانوسیه نیز از سه کشور مورد بررسی، دو کشور استرالیا و پاپوآ گینه نو در تغییرات منفی بوده و نیوزیلند با تغییرات مثبت 7.1 درصدی، در منطقه مثبت قرار دارد.

نقطه عطف این بررسی‌ها و اعداد به طور متوسط، حدود 18500 دلار است.

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار