شماره مطلب : 67026
زمان انتشار : 92/11/27 - 20:09

احتمالاً در سال 93 افزایش دیه نخواهیم داشت

تراز: با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، باز هم دغدغه افزایش تعرفه‌‌ها (به خصوص ثالث و بدنه) از یک سو و افزایش میزان سقف دیه از سوی دیگر، بیمه‌گزار و شرکت‌های بیمه‌ای را به تلاطم واداشته است.

به گزارش تراز به نقل از بازار خبر، یک کارشناس صنعت بیمه بیان کرد: هر ساله قوانین و آیین‌نامه‌های جدید از سوی قوه قضاییه در اواخر بهمن یا اسفند اعلام می‌شود.

ما تا کنون بنابر دلایلی هنوز قانون جدیدی نه از سوی قوه قضاییه و نه از سوی مجلس و نه حتی بیمه مرکزی اعلام نشده است.

با این  حال انتظار می‌رود  تا طبق منوال سال گذشته، این قوانین بین دهم تا پانزدهم اسفند ابلاغ و در دستور کار شرکت‌های بیمه قرار بگیرد.

وی در تشریح وضعیت نرخ دیه در سال 93 افزود: با توجه به سیر صعودی دیه از 26 میلیون تومان (نرخ پایه) به 90 میلیون تومان و سپس از همین مقدار به 126 میلیون تومان و نارضایتی‌های پیش‌آمده از نظر پرداخت خسارت و میزان حق بیمه، پیش‌بینی کلی کارشناسان صنعت بیمه که با اختلاف نظرهای بسیاری همراه شده این است که  در سال جدید  با افزایش دیه روبه‌رو نخواهیم بود مگر در شرایط خاص.

گنجعلی پیرامون وضعیت بیمه بدنه خودروها در سال جدید بیان کرد: از آنجایی که شرایط بیمه بدنه خودروها از مرجع خاصی اعلام نمی‌شود، بنابر این نرخ این بیمه تغییر پیدا نخواهد کرد. چراکه میزان نرخ بیمه بدنه خودروها بر مبنای ارزش آنهاست.

لازم به ذکر است که از سال 72 تا کنون شاهد تغییرات خاصی در آن نبوده‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: اظهار نظر در خصوص چگونگی روند تغییرات در سال 93 با نگاهی به سال قبل  با توجه به اینکه  هنوز دستوری ابلاغ نشده، کمی سخت است. ناگفته پیداست که پیش‌بینی‌های انجام‌گرفته در این خصوص با فراز و فرودهایی همراه خواهد بود.

گفتنی است نرخ دیه در ماه‌های عادی سال ۹۲ به میزان ۱۱۴ میلیون تعیین شده بود. در حالی‌که این نرخ در ماه‌های حرام به میزان یک سوم افزایش پیدا کرده و به رقم 152 میلیون تومان می‌‌رسد. 

منبع: بازار خبر

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

پربازدیدترین‌ها

آخرین اخبار